Onursal Adıgüzel: "Halkın İradesine Uymazsanız Millet Sizi Şamar Oğlanına Çevirir"

15.12.2022

TBMM’de devam eden bütçe görüşmelerinde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen cezaya sert tepki gösterdi. AKP sıralarına seslenen CHP’li Adıgüzel, “6 Mayıs’ta YSK’yı baskı altına alarak seçimleri iptal ettiniz. Peki, ne oldu? 23 Haziran’da seçmen size öyle bir şamar vurdu ki 800 bin oy farkla tekrar Ekrem İmamoğlu’nu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yaptı. Siz iflah olmazsınız, İstanbul gitti, bunu bilin. Türkiye de gidecek. İstanbul’un rantını, kupon arazilerini rüyasında gören genel başkanınıza bunu tekrar söyleyin. Bu millet halkın iradesine uymazsanız sizi şamar oğlanına çevirir” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Ekrem İmamoğlu’na verilen cezaya ilişkin şöyle konuştu:

“Haksız Ve Hukuksuz Yere Milletin İradesine Ket Vurduğunuz için Gideceksiniz”

“Bu karar açık ve net bir şekilde göstermiştir ki bu bütçe Adalet ve Kalkınma Partisi’nin son bütçesidir, iktidarın son bütçesidir. Bu iktidarınızın, zulmünüzün son 6 ayına girdiğinizin en önemli göstergesidir. Buradan size söylüyorum, seçim günü 20 yılda yaptıklarınız, hukuksuzluklar, haksızlıklar gözünüzün önünden film şeridi gibi geçecek. Diyeceksiniz ki ‘Unutalım bunları, biz böyle bir şey yapmadık’. Bu haksızlığı, bu anti demokratik uygulamaları biz size unutturmayacağız. Bir daha bu ülkenin başına bu kadar liyakatsiz, bu kadar aciz, bu kadar anti demokratik uygulamalara imza atan bir iktidar gelmesin diye. Sanıyorsunuz ki gitmeyeceğiz, öyle bir gideceksiniz ki. Haksız ve hukuksuz yere milletin iradesine ket vurduğunuz için gideceksiniz, milyonları açlık sınırının altında yaşattığınız için gideceksiniz.”

“Er Meydanında Bükemediğiniz Bileği Mahkeme Salonlarında Bükmeye Çalışıyorsunuz”

“Sahada bükemediğiniz, er meydanında bükemediğiniz bileği; mahkeme salonlarında, masa başlarında haksızlıkla, hukuksuzlukla bükmeye çalışıyorsunuz. Ekrem İmamoğlu hak yemedi, kimseye haksızlık etmedi, hakkını da yedirmedi; biz de size Ekrem İmamoğlu'nu yedirmeyiz!”

“İktidar Bu Kararla Kendi Sonunu Hazırladı”

“Aldığınız bu siyasi kararların altında ezileceksiniz, bu millet size öyle bir ders verecek ki. Hani dediniz ya ‘İstanbul'u kaybeden Türkiye'yi kaybeder.’ Türkiye'yi değil, bütün her şeyinizi kaybedeceksiniz; sizi sandıktan bu millet jiletle kazıyacak, jiletle. Bunu hep birlikte yaşayıp göreceğiz.”

Erdoğan’ın Sözlerini Hatırlattı

Öte yandan, Genel Kurul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi yasak aldığı dönemde sarf ettiği sözleri hatırlatan CHP’li Adıgüzel, “Yirmi yıl önce sizin Genel Başkanınız bir şiir okuduğu için cezalandırılmadı mı? Siz o gün ‘Biz yasaklarla mücadele edeceğiz. Siyasi yasakların karşısında duracağız’ diyerek ortaya çıkmadınız mı? Bugün ne yapıyorsunuz? Aldığınız güçle iktidarınızı kaybetmemek için hep bir ağızdan bütün uygulamalara imza atıyorsunuz. Size sadece bir paragraf okuyacağım. ‘Son olayda görüyoruz ki yargı gerçekten de bağımsız değil, kararlarının onanması bu durumu tescil etmiştir. Böylece yargının işleyişine adalet ilkesinin değil, siyasetin egemen olduğu bir kere daha ortaya çıkmıştır. Siyasi rakiplerimiz, güç ve çıkar odakları seçim sandıklarında karşımızda duramayacaklarını, önümüzü kesemeyeceklerini iyiden iyiye anlamış olmalıdır ki böyle bir yola başvurdular. Bu yol yanlış bir yoldur çünkü adalet gün gelecek, yargıyı siyasallaştıranlara da lazım olacak.’ Bunu kim söylüyor? Bunu sizin Genel Başkanınız, siyasi yasak aldığında söylüyor” ifadelerini kullandı.